Southeast Region

Southeast Region
The Southeast Region Final Auditions were held on February 11, 2018. It was a showcase of wonderful, young talent.

In this image, please see (from left to right):

J. Barry Schrenk, Director of Membership and Finance
Jasmine Habersham, Second Place Winner
Brandon Russell, First Place Winner
Nicholas Davis, Third Place Winner
Margaret Talmadge Howell, Regional Chairman


Jasmine Habersham, Clay Young, Liv Redpath , Brandon Russell, Nicolas Davis

2018 Winners

The 2018 Winners of the Souteast Region are:
1. Brandon Russell, Tenor
2. Jasmine Habersham, Soprano
3. Nicholas Davis, Baritone

Encouragement Awards:
Clay Young, Tenor
Liv Redpath, Soprano


2017 Winners

The 2017 Winners of the Souteast Region are:
1. Alasdair Kent, Tenor
2. Jacquelyn Stucker, Soprano
3. Alan Higgs, Bass-Baritone

Encouragement Awards:
Courtney Johnson
Gabriella Sam


click to expand

2016 Winners

1. First Place Tie - Lauren Feider, Soprano and Brian Vu, Baritone
2. Second Place - Aleksandra Romano, Mezzo Soprano

Encouragement Awards:
Alan Higgs
Matthew Reese


2015 Winners

1. First Place Tie - Reginald Smith, Baritone and William Davenport, Tenor
2. Second Place - Brian Mextort, Baritone

Encouragement Awards:
Gretchen Krupp, Mezzo Soprano
Corinthia Sims, Soprano
Trey Smague, Tenor


2014 Winners

1. Jennifer Cherest, Soprano
2. Jonathan Johnson, Tenor
3. Abigail Rethwisch, Soprano

Encouragement Award:
Daren Jackson


2013 Winners

1. First Place - Melinda Whittington, Soprano
2. Second Place - Lawson Anderson, Baritone
3. Third Place - Maria Valdes, Soprano


2012 Winners

1. First Place - Samantha Barnes
2. Second Place - R. Kenneth Stavery
3. Third Place - Emily Duncan Brown

Encouragement Awards:
David Blalock
Sidney Mancasola
Melinda Whittington


2011 Winners

1. First Place (tie)- Maria Antunez, Soprano
2. First Place (tie) - Jason Slayden, Tenor
3. Second Place - Richard Ollarsaba, Bass-Baritone


2010 Winners

1. First Place - Leah Crocetto, Soprano
2. Second Place - Taylor Johnson, Soprano
3. Third Place - Cynthia Hanna, Mezzo Soprano


2009 Winners

1. First Place - Jodi Burns
2. Second Place - Katherine Blumenthal, Soprano
3. Third Place - Janette Zilioli, Soprano


2008 Winners

1. First Place (Tie): Rene Barbera, Tenor
2. First Place (Tie): Carolina Castells, Soprano
3. Third Place: Nemrod Weisbrod, Baritone


2007 Winners

1. Ryan Smith, Tenor - Georgia District
2. Tai Oney-Counter, Tenor - Florida District
3. Carolina Castels, Soprano - Florida District


2006 Winners

1. First Place (Tie): Jonathan Beyer
1. First Place (Tie): Donovan Singletary
1. First Place (Tie): Zulimar Lopez Hernandez


2005 Winners

1. Scott Guinn, Baritone
2. Jason McKinney, Bass baritone
3. Jennifer Holloway, Mezzo Soprano


2004 Winners

1. Leah Hunt Partridge, Soprano
2. No Second Place
3. Third Place (Tie): Brent Wesley Davis, Baritone
3. Third Place (Tie): Toby Scott Guinn, Baritone


2003 Winners

1. Stephanie Dawn Johnson - Soprano - Stoney Creek, NC
2. Kellie Van Horn - Mezzo-Soprano - New Haven, CT
3. Laurie Dominique Lester - Soprano - Tallahassee, FL


2002 Winners

1. Magdalena Wor - Mezzo-Soprano - Georgia
2. Luis Carlos Contreras - Tenor - Florida
3. Wendy Baker - Soprano - Georgia


2001 Winners

1. Elizabeth Caballero - Soprano - North Carolina
2. Jason Budd - Bass-Baritone - Florida
3. Andrea Moore - Soprano - North Carolina


2000 Winners

1. Cynthia Watters - Soprano - Georgia
2. Danica Dawn - Soprano - North Carolina
3. Jennifer Rouse - Soprano - Georgia


1999 Winners

1. tie - Kirstin Marie Chavez, Mezzo Soprano - Florida
1. tie - Laura Ingram, Soprano - North Carolina
3. Adina Aaron, Soprano - Florida


1998 Winners

1. tie - Indra A. Thomas, Soprano - Georgia
1. tie - Courtney Budd, Soprano - Georgia
3. Noel D. King, Mezzo Soprano - Florida


1997 Winners

1. tie - Jennifer L. Welch, Soprano - North Carolina
1. tie - Sandra Yvonne Lopez, Soprano - Florida
2. Sonia Gonzalez Santiago, Mezzo-Soprano - Florida
3. Courtney Budd, Soprano - Georgia


1996 Winners

1. Indra A. Thomas, Soprano - Georgia
2. Taewon Yi Kim, Mezzo-Soprano - Georgia
3. David A. Walker, Countertenor - Florida


1995 Winners

1. Victor Floyd, Tenor - Georgia
2. Catherine Ireland Vogt, Soprano - Georgia
3. Frederick Marc Rattray, Bass - South Carolina


info@seautions.org
Share This Page